Lukostřelba

Lukostřelba se dá dělat rekreačně, stejně jako vrcholový sport. V obou případech to bude stát čas, neobejdete se bez určité fyzické průpravy, a asi to bude postupem času stát také nějaké peníze. Na druhé straně Vás může těšit, že lukostřelbu lze provozovat v teple a suchu haly stejně dobře, jako na čerstvém vzduchu, sám i v kolektivu. Je to prostě jen na Vašem rozhodnutí a chuti.

Věk je i není překážkou

Lukostřelba je sport, který se dá dělat téměř v každém věku. Má to však svá ale... Optimální pro začátek je hranice dvanácti let. Souvisí to s vývojem těla a jednostrannou zátěží při střelbě, i s tím, že dítě v tomto věku je již schopno určité koncentrace při střelbě i dodržování nezbytných bepečnostních pravidel. Luk je zbraň a i dětský luk může být zbraní smrtelnou, proto je bezpečnost v tomto sportu na prvním místě. Horní věkovou hranici pak určuje hlavně fyzická schopnost jednotlivce.

Kam se obrátit

Nejjednodušší je najít nejbližší lukostřelecký klub, kde Vám poradí, a na začátek zapůjčí i nezbytné vybavení. Poté, co si střelbu vyzkoušíte, můžete přemýšlet zda je to sport právě pro Vás. V případě Karlovarského kraje je situace jednoduchá, v regionu totiž fungují pouze dva kluby. Tím prvním je LK ESKA Cheb, na jehož stránkách se nacházíte. Potřebná telefonní čísla na členy u kterých se můžete informovat o návštěvě střelnice najdete v záložce KONTAKT. Druhým klubem je Lukostřelecký oddíl TJ Slavia Karlovy Vary, který provozuje střelnici v Nejdku. Pokud to máte blíž tam, kontaktujte paní Růženu Novákovou, tel.: +420 724 945 840, nebo pana Františka Lněničku na tel.: +420 777 266 090.

Vybavení a výstroj

Pro lukostřelbu je zapotřebí relativně málo vybavení. Stačí luk, šípy, toulec, chrániče a pak samozřejmě vhodné místo ke střelbě se zástěnou, terčovnicí a terčem. Vhodné místo je skutečně nezbytné z hlediska bezpečnosti, protože ať je to jak chce, luk je zbraň a nikdo by asi nechtěl někomu nedopatřením ublížit. Pokud jde o výběr vhodného vybavení, je nutné si rozmyslet jaký druh střelby je tím pravým pro Vás. Zda se chete věnovat například historické střelbě, nebo moderní sprotovní terčové či lovecké lukostřelbě. Od toho se odvíjí výběr vhodného luku i šípů. Obecně ale platí: NECHTE SI PORADIT od odborníků, jinak vyhodíte s velkou pravděpodobností peníze z okna.

Co to bude stát

Lukostřelba není nákladný sport, pokud k ní přistupujete s rozumem. Samozřejmě můžete mít nejmodernější špičkové vybavení za desítky tisíc korun, ale pro začátečníka jde o zbytečně vyhozené peníze. Na začátek je lepší půjčit si vybavení v nějakém klubu, vyzkoušet si jej a teprve následně si koupit vlastní. Tréninkový luk pro začátečníka lze pořídit do tří tisíc korun, sportovní pak od desíti tisíc korun. Když se s nimi slušně zachází, mohou sloužit celé roky. Cena šípů se pohybuje od sto korun za kus, podle použitého materiálu, ceny chráničů ruky a hrudi pak v řádu stokorun, toulec taktéž, a jejich použitelnost je opět řadu let.